LED sikkerhedslys til lageret
Arbejdsulykker på lagre i Danmark sker oftest ved tunge løft, fald, eller uheld med gaffeltrucks og stablere.
Transport- og lagerbranchen har en højere ulykkesfrekvens end gennemsnittet for det danske arbejdsmarked!
De typiske ulykker på lageret sker ved påkørsler og ansatte der bliver klemt af gaffeltrucks, palleløftere.
I stedet for fysiske skilte og gulvmarkeringer kan sikkerhedsskilte projiceres direkte ned på gulve eller vægge med en projektor.
Et LED-lys fungerer som et holdbart “lysdias”, der placeres inde i en projektor, og skiltet projiceres tydeligt på overfladen, selv under dårlige lysforhold.

Fordele frem for traditionel skiltning og malede gulve
- Bedre synlighed: Aktiv projektion er langt mere tydelig end statisk skiltning og kan gøres dynamisk med blink, bevægelse og sensorstyring.
- Lang levetid: Ingen slitage fra fodgænger- eller køretøjstrafik. LED-lyskilden holder i op til 6 år.
- Lave omkostninger: Lavt energiforbrug og minimal vedligeholdelse giver typisk en tilbagebetalingstid på 1-2 år.
- Fleksibilitet: Skiltet kan hurtigt skiftes eller flyttes ved blot at udskifte goboet – ingen skrabning eller genmaling nødvendig.
- Tilpasningsevne: Projektionen fungerer på ujævne overflader, hvor traditionel skiltning er svær at anvende.
Om SIGNUM-projektoren
SIGNUM er en kompakt og kraftfuld LED-projektor udviklet specifikt til industriel sikkerhed.
Den er bygget i robust aluminium, er IP65-certificeret (vandtæt) og benytter et passivt kølesystem uden blæsere, hvilket forhindrer støv i at trænge ind.
Med en levetid på op til 50.000 timer og mulighed for trådløs styring via en app (Casambi) eller integration med DALI/DMX-netværk er den velegnet til permanente installationer i både industri, lager og udendørs miljøer.
Se løsningen hos HydraSpecma A/S, herunder: