Spring til indhold
Menu

Case

Containere til miljørigtig opbevaring

Hos Vattenfall i Esbjerg er der fokus på bæredygtighed.

Fokus på bæredygtighed

Hos Vattenfall i Esbjerg er arbejdet med at skabe energi til danske forbrugere en kerneforretning.
At drive vindmølleparker stiller store krav til organisationen bag, faktisk kræver drift og vedligehold en agil og effektiv organisation.
Det betyder også at man ikke går på kompromis. Særligt i en virksomhed med fokus på bæredygtighed overlades intet til tilfældigheder. I drift og vedligehold af vindmølleparker indgår der forbrugsstoffer, som man ønsker at opbevare sikkert.

Lars Schmidt Kristensen fra Vattenfall tog kontakt til os, med et behovet for opbevaring af malingrester, olierester og andet restaffald, og ønskede et tilbud på 3 kemicontainere, opstillet på molekajen ved Vattenfall i Esbjerg.

De 3 kemicontainere blev leveret og monteret på stedet, og montagen var færdig blot på en dag.
Vi havde lejlighed til at optage en time-laps video, som viser opstillingen og montagen af de 3 kemicontainere.

Hver kemicontainer måler BxLxH (mm): 2160 x 6080 x 2247 mm og er leveret med dobbeltvinget fløjdør på langsiden. Til hver indgang er der leveret rampe. Der er 3 meters væghængt hyldesystem i hver container. Galvaniserede riste til gulv over kar. Containerne er malet i Blå RAL 5010.

Kontakt os i dag og kom i gang med dit projekt i morgen

0
    Din Kurv
    Din kurv er tomRetur til shoppen